Aby powłoka mogła dobrze chronić podłoże przed wpływami środowiska zewnętrznego oraz stanowić wykończenie dekoracyjne ważne jest aby była dobrze przyczepna. Najpopularniejszą metodą badania przyczepności powłoki jest metoda siatki nacięc. Jest to metoda niszcząca. Polega ona na wybraniu pola testowego i wykonaniu nacięć specjalnym nożykiem na długości około 20 - 30 mm. Nacięcia powinny być wykonane z taką siłą aby przeciąć powłokę farby aż do podłoża. Następnie wykonuje się takie samo cięcie ale pod kątem prostym. W ten sposób otrzymujemy siatkę nacięć. Po wstępnym oczyszczeniu z kawałków pociętej powłoki miękką szczoteczką, można przystąpić do badania przyczepności. W zależności od normy używa się do tego celu taśm przylepnych np wg ISO 2409 lub ASTM D3359. Taśmy te są dostępne w naszej ofercie. Dostępne są także certyfikaty kalibracji dla sprzedawanych noży i innych przyrządów do pomiaru przyczepności.
Grzybki do odrywania powłoki dla zakrzywionych powierzchni.
Wykonanie siatki nacięć za pomocą noża krążkowego
Oprócz metody siatki nacięć istnieją także inne sposoby pomiaru przyczepności, np. odrywanie tzw. grzybków, które przyklejane są do powłoki -Elcometer 109 , odrywanie pneumatyczne lub hydrauliczne (Elcometer 508). Powłoka może być badania na metalu, betonie itp. Oferujemy szeroki wybór przyrządów wg norm: ACI 503R, BS 1881 part 207, BS EN 1542, ASTM D 3359, DIN EN ISO NF 2409, BS 3900 E6, ECCA T-6, ASTM D 3002, BS EN SIO 2409, DIN 53151, NF T 30-038 i in.
Przyrząd do siatki nacięć- badany jest wygląd siatki nacięć na powłoce wykonanej przy pomocy noża. Noże badanie wg ISO 2409 lub ASTM D 3359 Zalety: Szybki pomiar, niski koszt, metoda porównawcza Ograniczenia: Subiektywny test dla płaskich powierzchni z ograniczeniem grubości powłoki Zastosowania: Powłoki z farby mokrej i proszkowej o grubościach do 250 μm. Powyżej tej grubości stosujemy pojedyńcze ostrze.
Przyrząd typu Pull Off -mierzona jest siła potrzebna do oderwania od podłoża przyklejonego stempla do powłoki. Zalety: Prosty w użyciu, wynik odczytywany bezpośrednio na skali Ograniczenia: Długi czas schnięcia kleju Zastosowanie: W laboratorium oraz w terenie – może być stosowany do powierzchni płaskich i zakrzywionych
Przyrząd typu Push Off: przyklejony stempel jest odpychany od podłoża za pomocą urządzenia. Zalety: Możliwość stosowania szybkoschnącego kleju, idealny do powierzchni zakrzywionych. Ograniczenia: Duża siła wywierana przez miernik może powodować deformacje cienkich podłoży Zastosowanie: Rurociągi i powłoki natryskiwane cieplnie.
Urządzenia posiadają wskaźniki analogowe lub cyfrowe, osiągają wysoką dokładność rzędu 1 %. Najnowszym urządzeniem z tej grupy jest Elcometer 506 Pull-Off. oraz Elcometer 510
Elcometer 510 - najnowszy automatyczny tester Pull- off w zakresie aż do 100 MPa
Urządzenie w pełni automatyczne z programowaną szybkością wzrostu siły odrywającej, można do niego zastosować 4 średnice grzybków odrywających. Dane mogą być wyśwetlane graficzne i analizowane statystycznie. Obudowa wodoodporna IP64.
Elcometer 506 posiada szeroki zakres pomiarowy aż do 50 MPa oraz bardzo lekką i wytrzymałą kostrukcję. Jest to przyrząd bardzo często wybierany przez naszych klientów. Wskażnik może być w wykonaniu przeciwwybuchowym- analogowy lub cyfrowy. Grzybki 20 mm – stosowane są na dobrze przyczepnych powłokach np. farby na metalu, grzybki 50 mm na powłokach o mniejszej przyczepności np. na drewnie , betonie i tworzywach, grzybek 50 x 50 – podłoża betonowe wg. BS EN 12004-2
Jak wybrać prawidłowy miernik do badania przyczepności powłoki ?
Elcometer 1542 zgodny jest z normami:
Specjalne utwardzone ostrza noży zapewniają długą pracę, po stępieniu jednej strony można je odwracać i używać nowe krawędzie. Na zdjęciu po lewej ostrze noża krążkowego Elcometer 1542, po prawej noża Elcometer 107
Mocowanie grzybków odrywających. Wygląd skali urządzenia.
Grzybki do odrywania mają różne średnice w zależności od wymaganej siły i rodzaju podłoża. Na podłoża niejednorodne np. betonowe stosujemy grzybki o średnicy 50 mm- największe.
Jak należy wybrać nóż. Nóż krążkowy -Elcometer 1542 czy nóż zwykły Petersa Elcometer 107?
W przypadku gdy badane są powierzchnie płaskie i zależy nam na bardzo trwałym i ergonomicznym urządzeniu to należy zastosować nóż Elcometer 1542. Posiada on specjalną rolkę poz 3. która ułatwia prowadzenie na podłożu. Może być ona umieszczona w dwóch pozycjach, w zależności od wielkości elementu badanego. Miernik ten posiada ostrze ośmiostronne- 8 razy możemy zmieniać płaszczyznę cięcia po stępieniu jednej strony przestawiamy ostrze i używamy kolejnej.- zdjęcia obok. Elcometer 107- posiada ostrze czterostronne (po stępieniu jednej krawędzi zostają jeszcze trzy do użycia), trzyma się go w ręce i nadaje się do bardziej zakrzywionych, mniejszych elementów.- zdjęcia poniżej.